Windows kontra Linux
Na úvodní stránce zmiňuji PCLinuxOS. Zde chci předvést, co je možné s jiným operačním systémem, než s Windows. Na první pohled možná jen estetické drobnosti. Tento OS je ovšem ve své podstatě trochu jiný. Pařani zde musí oželet mnoho vychytaných her z Windows(netýká se čistých online her). Nevím ovšem, zda je to dobrá, či špatná zpráva. Výhodou systému Linux (správně GNU/Linux) je výrazně menší počet virů (řádově jednotky a to jen takové nanicovaté, Linuxy nemají vlastně antivir) a jistá blbovzdornost vůči uživateli. Podobné funkce má i Windows, ale ty dokáže "nainstalovat" přece každý. Čeho si ale cením nejvíce, je otevřenost systému a tím i snad horší manipulovatelnost s věšením bulíků na nos uživatelů. Nevýhodou je jistá roztříštenost systému, protože aktuálních hlavních verzí a skupin je více jak dvacet oproti 4 verzím "voken". Mnoho uživatelských programů z Linuxu používají i "oknaři", aniž by tušili, kde se to vzalo. Kompletní systém je navíc legálně!!!! zadarmo.
Loga několika "dister" Linuxu. Používám hlavně PCLinuxOS a Linux Mint. Občas prubnu i jiné distro. Ti, co se bojí novot, si mohou nechat vypálit jimi vybranou verzi Linuxu na cd ve verzi "live". Tu pak můžete zkoušet po nabootování z cd mechaniky, bez obav ztráty původního systému a mohou se k němu vrátit kdykoli po vyjmutí cd z mechaniky. Bacha! Možná vás překvapí nečekaná svižnost systému z cd, bez balastu antivirů a jiné havěti z původního systému. Takto spuštěný počítač je také velmi odolný vůči jakýmkoli softwarovým nepravostem nejen z internetu, ale i od uživatele!
Obrázek ukazuje nejen paralelní spouštění programů, ale i čtyři paralelní obrazovky. Zcela vpravo nahoře je obrazovka s pozadím a ikonami z Windows(nostalgie). Tím maskuji skutečné funkční ikony v ploše a systém(nechci strašit návštěvy něčím neznámým). Pravá svislá lišta se nechá schovat. Na dvou obrazovkách je spuštěno celkem osm programů. Celkový počet současně zobrazených web stránek je něco přes dvacet. Na pozadí běží také download(nějaké nové distro Linuxu). V emulaci se nechá spustit i originál OS Windows s určitým omezením pro některé podprogramy. OS umí kopie obrazovky, webu(do definovatelné úrovně) a i jednotlivé kopie jednotlivých komponent webu, jako třeba videí, obrázků,.... Podpogramy systému zvládají to co běžné Windows a často i hodně navíc. Linux také dodržuje domluvené mezinárodní standarty. Linux nemá "deathscreen" :-). Některé distribuce fungují stále ještě i na 386(minimalisticky spartánské bez pozlátek). Většina serverů běží v "Linuxu"(případně jiné verzi Unixu). Zde je podrobný popis toho, co nazýváme Linux - usl.wraith.cz/usl.html . Pozor text je z 3/2004, takže lecos je již jinak.
PS: Operační systemy zařízení od firmy s logem "ohlodaného ovoce" (Apple), jsou ve své podstatě také UNIX!
Upozornění pro návštěvníky webu, aby si udělali hardware upgrade své "mašiny". Chtějí-li se zapojit do celosvětového dění. :-) Soubor ve velkém rozlišení na www.bugemos.com .
Tohle znají uživatelé nejmenovaného operačního systému. Tzv. Death screen. Podrobněji anglicky na en.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death .