Chemie

Trocha inspirace pro ty, co jim stroj valí a chtějí ho esteticky kultivovat. Jen bych upozornil, že to nemám odzkoušené a pokud to zkusíte, tak jen na vlastní triko(riziko)! Za škody tedy nemohu nést odpovědnost.

Brynýrování(černění).

  Plný název: Technologické postupy při chemickém barvení kovů. Automobilní oddělení ČKD Praga 1938, revise 1947

Chemické barvení kovů se hodí zejména pro díly na montáž chassie. Zejména kované nápravnice Poldi je vhodné chemicky černit, ať už se díly díly lakují či ne (dle přání zákazníka). Měď a mosaz se barví z důvodu estetických, ocel pro zabránění korozi.
 Ocel se po vyleštění a odmaštění barví v kotlíku s 45 díly dusičnanu draselného a 55 díly dusičnanu sodného. V lázni teplé 240° vznikne barva hnědá, při 300° modrá. Ocel na černo-v 10 l vody se rozpustí 8 kg tuhého sodného louhu (mícháme a ohříváme), pak 150 g pyrogallolu (trihydroxybenzen) a 200 g dusičnanu amonného. Do vroucí lázně (130° až 145°) se vkládají leštěné, odmaštěné součásti. Měď na červeno-čisté, odmaštěné součásti se ponoří na 30 vteřin do dusitanu sodného, roztaveného v železném kotlíku a ohřátém na 350°. Měď na černo se barví v lázni s 5% roztokem žíravého louhu sodného při 100°, v níž je na každý litr 10 g persíranu draselného. Mosaz na černo-v lázni skládající se z 1 l vody, 400 cm³ koncentrovaného čpavku a 30 g uhličitanu měďnatého.

od Jan.cl » 11 pro 2009 www.flat4.org

Další úpravy kovů jsou eloxování a pokovování. Poměrně dostupné bylo v domácích podmínkách niklování. I zinkování(ne doma) by nemusel být až zas takový problém. Žárové zinkovny jsou celkem rozšířeny. Dokonce chromování lze použít i na plasty. Zde ale již mluvím o větší výrobě.