Fotovoltaika

    Protože čas i ceny pokročily a jsem více pohodlný, začal jsem se věnovat plackám z křemíku, které umí emitovat elektrony při dopadu fotonů. Tento zlom nenastal hned,ale opravdu pomalu. Poslední kapkou byl pokles cen komponent, ne elektřiny, Nemluvím ovšem o oficiáních nabídkách s dotací. Dotace jsou nesmysl, který křiví trh a podporuje inflaci. Dávám se tedy cestou vlastního výběru komponent a zapojení. Ač o "elektrice" něco málo vím, bádal jsem hlavně na YT jak začít. Mými "učiteli" byl Ampérák, Vidlák, Cvokárium a jiná minoritní videa.

   Tady bych rád upozornil před dalším čtením a následováním. S elektrikou si můžete "hrát" , jen když o tom něco víte a respektujete pravidla. Od určitého napětí, proudu, frekvence, náboje, odporu a podobně, jde o život. Jestli se potkáváte s těmito slovy poprvé, nechte si to postavit od někoho, kdo to umí a rozumí tomu. A to myslím vážně!

  A abych jen nekecal, pokračujeme vizuální netextovou informací.
 
  Má idea první fáze, jak by mělo vypadat zapojení cca 2,5kW FVE. Ono to bude sice dávat míň, ale to zas tak nevadí, páč záleží na zátěži.
Panely jsou 455W, VOC 50V, ISC 11,74A (max mezní hodnoty), omezovač přepětí 1000V DC, pojistky 16A DC, měnič AZO MPPT3000W DC na 220V AC modifikovaný sinus, watmetr PZEM061 100A AC, jistič AC 16A a manuální třípolohový přepínač AC (zoncna furt nešajnuje).. Dráty 6mm  DC strana plus konektory MC4 a 2,5mm AC strana, Pro zvýšení výkonu můžeme připojit druhý string včetně přepěťovky a pojistek. Po zapojení se hodí pro sichr proměřit odpor (v noci) obvodu stringu, aby tam nebyl přechoďák. 220v potřebuji proto, protože většina současných spotřebičů je na tohle napětí a líp se to tahá na větší dálku. Panelů lze použít 5, nebo 6ks. Vstup třídače je na 350V DC. Cena ??? Nedávno cca do 20 tisíc s DPH bez instalace jeden string komplet, tj 5 panelů 11tKč, sřídač 5tKč, kabely, pojistky, měřák, přepínač, jistič, přepěťovka 3tKč,
  Přepínač je tam z důvodu případného napojení na distributora, nebo připojení přes měnič z baterek. Lze zapojit automaticky i se stykačem. Optimální je odporová zátěž, či spotřebič. Na fajnové věci je dobré mít čistý sinus , třeba od Wictrona.
     Tyhle dvě zařízení (boiler a topná folie) pěkně doplňují výše uvedené zapojení, Nejsou citlivá na modifikovaný sinus a nechají se dobře regulovat.
 
  Pracují dobře i s tzv. vytěžováky. Z mého pohledu nejzajímavější je Kybosův vytěžovač na 48V. Pro ten se ale panely musí zapojit paralelně a nepřehnat proud. Vytěžovač sbírá náboj do kondenzátorů a s pomocí komparace spíná pulzy vhodného napětí do zátěže.