Nářadí a vybavení

 Na několika obrázcích je zhruba vidět, co používám za vybavení. Protože se chci zabývat parními motory trochu vážněji, musím investovat i do "přesnějšího vercajku". 

Zde je použitá menší masivní stojanová vrtačka s otočným a naklápěcím stolem. Pomocí řemene pod víkem se dají měnit rychlosti vrtání. Upínací hlava je záchovalá a ložiska mají minimální vůle.

 

Hlavička z vrtačky se záhlubníkem pro ruční odstranění ostrých hran po vrtání. Nepožívat na otvor ve spínací ose ventilu!

 

 Někdy potřebuji zabrušovat plochy, ale standartní vybavení se nehodí.

Proto jsem si ze starších pilových listů nařezal rozbruskou plátky, a stáhl je mezi špalíky. Je to vhodné na hrubší práce a různě tvarované povrchy. Dobře nahradí rašpli. Pokud se listy zanesou, je potřeba s tím trochu poklepat a odklepat. Pomáhá i drátěný kartáč. S něčím podobným lze zarovnávat i štěny.

 

Tohle používám na cestách. Nejpoužívanější je otvírák :-). Švýcarský nůž je proti tomuto chabá náhrada. Chybí mi tu ale vývrtka na špunty lahví s vínem. Není vše dokonalé. Pokud ale zašroubujete větší vrut do špuntu, lze to vytáhnout těmi dvěma zahnutými zuby.

 

Lepší zapalovač(kam se hrabou sirky!). Tato věc není původně určena pro kutily, ale do kuchyně na flambování. Po zjištění parametrů jsem ale od doporučeného použití ustoupil. Teplota plamene až 1300°C. Dá se zvýšit napojením směšovače s kyslíkem před plamenem! Piezo zapalování. Regulace plamene a aretace v provozním stavu. Kovový překryt hořáku chráněn keramickou vložkou. Možnost tavení cínových nebo podobných slitin a také vhodné pro zapalování ohňostroje. 

 

Při použití elektřinou poháněného nářadí je dobré dbát také na bezpečnost. Nepohyblivé přívody mám vedené v plastových trubkách pro elektrorozvody s odpovídajícím jištěním na "začátku" jističem. Kolínka jsem nahradil "husími krky". Není vhodné pod omítku, protože je to navlékáno postupně. Detail ohybu přívodu. Třetina "husího krku" je v lévé trubce, třetina venku a třetina v trubce vpravo dole. Cca po 10 centimetrech. Relativně levné, rychlé a bezpečné.

 

Tohle používám na drobnější práce a detaily.

 

K té malé frézce z předchozího obrázku, bych si rád udělal tenhle pantografický kopírovací přípravek na stůl. Byl to takový můj příspěvek k "víře kopimistů". :-)

 

Když chcete něco otevřít, a nemá to standartní hlavy vrutů, či šroubů, potřebujete tuto sadu. Velice se mi při "pitvání" různých zařízení osvědčila.

 

Dost používám ještě i různé kleště. Stranové štípačky jsou mé oblíbené. :-)

 

Tohle mi také dost usnadňuje práci. Několik druhů klíčů pro různé použití. První dva nahoře jsou běžné stranové klíče kombinované s očky. Uprostřed je ráčnový očkový klíč. Dole je univerzální klíč s omezeným rozsahem například pro "orvané" hlavy šroubů, nebo jsem-li pohodlný a nechce se mi hledat ten správný klíč.

 

Na občasné řezání profilů není přímo nutná pila. Jde to i s tímhle. Jen je nutné použít na daný materiál správný kotouč. A dost se hodí to přišroubovat k něčemu stabilnímu. Také kryt nad kotoučem není stylový doplněk a ušetří řadů problémů.