Fotovoltaika

     Sluníčko v létě 2014 svítilo a jeden den byl jako dělaný na další pokusy. Zakoupil jsem levně dva starší a použité monokrystalické FV panely fa Mitsubishi. Při osvitu je vhodné panel trochu elektricky zatížit, ale ne ouplně do zkratu. Maximální povolené napětí je 600V stejnosměrných a dál už je to o ústa. Provozní je tak do 130V a 1A, tj. max 130W. Trochu jsem špekuloval, jak  změřit stav a parametry. Trafo se použít nedá, odporový dělič má velké ztráty a měnič jsem nepoužil, páč ho nemám. V serii s panelem je zapojena žárovka na 220V a obvod uzavírá ampérmetr. Paralelně je k FV panelu zapojen voltmetr. Měřil jsem dvakrát s 60W a 100W žárovkou. Mraky mi dovolily měřit jak s plným svitem, tak i s osvitem výrazně menším.  Žárovka měla vliv na proud a mraky hlavně na volty. Měření teploty bylo doplňkové. Aby bylo ale měření trochu použitelné, potřebuji zapojit druhý panel jako referenci k tomu prvnímu, zatěžovanému reostatem. Taky by chtělo vše měřit a zapisovat v jednu chvíli automaticky do grafu. Obě žárovky viditelně žhnuly. Čidlo teploty bylo těsně za panelem a pokud trochu "fouklo", hned se mírně změnila teplota. Pod mrakem volty "padaly" i pod 80V, jinak to šlo tak na 120V. Bez referenčního měření jsem data ani nezapisoval, ale i tak docházím k závěru, že jako doplňkový zdroj na léto se to použít nechá a není to až zas tak drahé, pokud se tím bude nabíjet baterie, použijeme-li střídač a upravíme napětí na menší lépe použitelné. Nebo to chce nábojovou pumpu s omezením do 14,8V.

FV panel na měřícím stanovišti s orientací "proti sluníčku".

 

Detaily měření. Žárovka 60W. Proud 190mA. Pod mrakem volty "padaly" i pod 80V, jinak to šlo tak na 120V. Takže nějakých 24W výkonu, což je dáno ohmickým odporem žárovky při daném nažhavení vlákna. 

 

Žárovka 100W. Obě žárovky viditelně žhnuly. Čidlo teploty bylo těsně za panelem ve stínu a pokud trochu "fouklo", hned se mírně změnila teplota. Napětí při plném osvitu zde bylo o cca 30V nižší, než u 60W žárovky. To je opět přibližně nějakých 24W výkonu.