Programovaní

Tohle není čistě o programování. Všechno totiž souvisí se vším.

 

tablet, usb hub, little wire, modem

Levnější tablet s rozšiřovacím HUBem, 3G modemem a LITTLE WIRE moduly. Tohle zařízení by mělo umožnit komfortnější ovládání "všelijakých" mechanických udělátek. Zdroj: littlewire.cc/   Stavebnice koupena zde: www.hamshop.cz/stavebnice-c4/stavebnice-little-wire-i201/ Procesory ATTINY85 od www.tme.eu

 

tistěný spoj, patice, kondenzátor, dioda, odpor, konektor, io

Moduly v různé fázi kompletace. Samostatný naprogramovaný modul dokáže několikrát nahradit oblíbenou 555 a ve stejné velikosti je mnohem univerzálnější. Nevýhodou oproti 555 je napájecí napětí s malou odchylkou.
www.elektronovinky.cz/soucastky/prevodnik-usb-na-uart-navrzeny-specialne-pro-android-zarizeni

 

programátor, adapter, arduino uno

Jistou komplikací bylo naprogramování procesoru ATTINY85. Naštěstí je vše velmi polopaticky popsáno na webu. Pokud navíc vlastníte ARDUINO UNO, je celá věc o mnoho jednodušší. Viz ISP programátor.

 

univerzální spoj, návrh zapojení, programátor

Autor Nikkipugh www.instructables.com/id/Stripboard-Arduino-shield-for-programming-ATtiny45/ s upravou Arnefl
Programovací adapter Arduina pro ATTINY85 vychází také z tohoto zdroje: www.linuxsoft.cz - články s heslem ARDUINO.
A také zde choze.aspone.cz/attinyarduino.aspx
"Danyk" to má popsáno zde danyk.cz/avr_prog.html pouze přes LPT(paralelní port) + program ponyprog
electronics-diy.com/avr_programmer.php seriový programátor + ponyprog

 

Abych mohl opravdu přesně řídit a měřit otáčky motoru ventilu, použil jsem Danykovo přesný čítač s tímto obvodem (danyk.cz/avr_fmetr3.html). Programuje se to podobně, jako Attiny85 se stejným programátorem. Přesný čítač pulzů, nebo měřič periody se hodí i k utrazvukovému modulu a k rozdílovému měřici tlaku s pitotovou trubicí. Nafoceno z 30cm s bleskem, maximální rozlišení a přisvíceno z boku led světlem. Je tak lépe vidět nápisy na IO.

Vytvořil jsem tento doplňkový obrázek s rozmístěním součástek, plošným spojem a zapojením dvojitých sedmisegmentovek se společnými anodami. Pár lidí se mne ptalo, jak má Danyk zapojen display. Mám pocit, že by to pro hodně lidí bylo výražně jednodušší, kdyby výsledky zobrazoval například tablet.  Čísla v zapojení jsou čísla pinů na čtyřech sedmisegmentovkách opsaná s datasheetu. Pro jiný typ dvojitých sedmisegmentovek to bude zapojené trochu jinak, včetně tištěného spoje!

   

Modul s opravdu hodně vstupy a výstupy přes USB: www.elektronovinky.cz/zarizeni/potrebujete-vstupyvystupy-z-usb   

Originál odkaz anglicky: www.elektor.com/magazines/2013/march/usb-io24-cable.2415673.lynkx

 

raspberry pi, rpi b+, usb, sd, svideo, audio, hdmi, ethernet, multiboot

A zde máme "Malinu". Já tomu říkám malinový koláč s ohledem na fonetiku. Plnohodnotný mikropočítač velikosti bankovní karty plus něco na výšku původem z Anglie(Welsu) z linky fa Sony. Není to sice výkonově nějaké extra dělo, ale s Linuxem to dává řadu možností. Zde jsou technické možnosti tohoto raspberrypi.cz/ops4/. I z tohoto se nechá udělat třeba 6-ti kanálový pomaloběžný osciloskop. Krabička je vlastní unikátní výroby z barevné vrstvené balsy. Krom verze "A" a verze "B" je nyní k dispozici i verze "B+" se 4 usb, micro sd a jedním svideo-audio konektorem. "Malina" má nyní konkurenci i v "Banana Pi", "HummingBoard", "Cubieboard", "BeagleBone Black", "UDOO", "Intel MinnowBoard Max", "Orange Pi", "Odroid", .........

Pár drobností (tunning) pro Raspberry pi. Ačkoli je vše připraveno pro tlačítko "reset", je třeba ho připájet. Také jsem doplnil chladiče CPU a GPU (přilepil). Chladič stabilizátoru musím doupravit. Rozměrově byl trochu větší, než volné místo. Chladič a tlačítko použit(o) z hodně staré pc desky. Černá věc v USB je adapter bezdrátové klávesnice a myšky. 

Velice slušně popsané a aktualizované využití RPi je zde: www.astromik.org/malymenu/menu1.htm pod položkou menu "Raspberry Pi".

Prvním krokem bylo ověření funčnosti. Do koupené 8G SD karty jsem nahrál rozbalené soubory systému Berryboot. Staženo zde: www.berryterminal.com/doku.php/berryboot Jsem zvyklý na více systémů, proto tato volba s multiboot. Připojil vše potřebné (klávesnice, myš, napájení, karta SD, HDMI) a zapnul. Během pár minut system nabootoval, zformátoval kartu(opět) a připravil ji pro instalaci "ostrého" systému. V nabídce je předpřipraveno několik různých operačních systému různého zaměření. Naistalovat jdou ale i další systémy z flash disku. Od standartního Linuxového desktopu, přes multimediální centrum až k serverové aplikaci. Nainstalovat je to možné vše. Záleží jen na prostoru vašeho SD media. Přepínat operační systémy lze ale pouze až po restartu. Bohužel Windows nainstalovat asi zatím nejde :-). Multimediální system OPENELEC zvládá plné HD video "skoro ve všech" dominantních i minoritních formátech a není potřebné dokupovat žádná další práva ke kodekům. Ty nepodporované zatím hledám! Potěšilo mne i možnost nastavit video kanály BBC, NASA, YOU TUBE,nějaké televize(Nova,Prima,....   Jako alternativa k vysílání z DVB-T a z DVB-S je to velice slušné. Zpouštění videa, hudby z flash je banalita. Prostředí jde ovládat také jen dálkovým ovladačem k TV. Abych jen nekriticky nevychvaloval, musím upozornit i na vlastní chyby. Trochu pomaleji nabíhalo zpouštění webových videí. Muže to být ale způsobeno i vytížením našeho rozbočovacího routeru a klubkem kabeláže okolo. Také se mi stalo, že při prvním zpouštění a použití vadné SDkarty system vůbec nereagoval. Chvilku trvalo, než jsem na to přišel. Celková cena Malina 900,-; SD karta 8G 250,-; kabel HDMI+ kabel USB 150,-; klávesnice,myš (wireless) cca500,-; krabička ??,-; hromada času ??!!,-. Ceny v CZK včetně dopravného.

Inovované Raspberry Pi B+. Na GPIO konektor již pasuje 40pinová "kšanda z hardisku" a má 4USB. Takže někomu odpadne HUB. Na spodní straně je Micro SD a karta tak nečouhá zpod desky (nedá se tak dobře odlomit s konektorem).  Cca 900,- Kč 03.01.2015   Stále tedy potřebuji HDMI-VGA adapter za cca 130,-Kč.

 

Orange Pi. Hlavně má VGA konektor a výstup na SATA. Tohle stojí o něco více. 40$-75$ dle konfigurace. 03.01.2015

 

Odroid C1 jako náhrada Raspi, pokud nestačí výkon a chceme zůstat na ceně. Pár pinů na GPIO je jinak. 35$ 03.01.2015

 

Historické(pro někoho prehistorické) porovnání. V podstatě to samé je tohle mini. Multiboot na tomhle ale není předpřipraven jako u Raspberry Pi.

 

Tak na tomhle jsem naťukal svůj program v Basicu. Při startu přímo Basic bootoval z epromky do příkazové řádky. Měl jsem přesně takový. Někde ho mám založený, ale nemohu to najít. Taková "zkamenělina" z úsvitu domácích počítačů.

 

Doplňkem "Sinclaira" byl tento souřadnicový zapisovač Alfi. Zapojeno přes interface s 8255. Tohle mi vyrobil spolužák MH.

 

Dalším historickým kouskem je notebook Halikan 486SX s monochrom vga zobrazením. Stále ještě funguje s disketami  3,5" a DOSem 6.22 .