Zdroje

Bez dobrého zdroje "šťávy" neexistuje opravdu dobře fungující elektrické zařízení.

 

Dalším nutným a relativně jednoduchým obvodem je dc měnič z https://pokusy.chytrak.cz/schemata/dcdcmenic.htm .

Obvod pracuje v dostatečně velkém rozsahu s velmi malými ztrátami oproti lineární stabilizaci. Nevýhodou je vyšší cena součástek a ten chladič dal autor asi ze zvyku, či pro sichr.

 

Původní provedení .

A tohle jsem zblastlil. Černý drát přívod max 55V. Zelenožlutý je zem. Bílý výstup stabilizovaného napětí a max proud 3A. Napětí se nastavuje tím potenciometrem před cívkou. A protože zapojení funguje pulzně, a ne lineárně, tak účinnost je víc jak 85%, tj. málo se to hřeje. Je to mírně zaprášené pilinami (ne z hlavy!).

V současné době používám hojně tento modul z DX.COM. Vstup stejnosměrný 3,3 - 40,0V, výstup 1,2 - 35,0V, 3A.

 

Tohle je fotovoltaický polykrystalický článek 12V 5W, takže proud max 0,416A. Je to hodně málo i když slunce praží. Pokud to bude nabijet kondenzátory a dávat pulzy přes komparátorem spínaný "MOS-FET", lze tím lecos nabít. Hlavně za to nezapojit lineární stabilizaci! Výkon článku lze zvýšit přídavnými bočními zrcadly. Kdo chce lepší parametry ve stejné velikosti, musí koupit monokrystalický článek. Ty jsou ovšem dražší.

 

Použitý monokrystalický fv článek a měření proudu, napětí a teploty s regulací osvitu mraky.

 

Pro vyšší výkony parního motoru lze použít alternátor. Jedna z cest regulace je zde. Zdroj neznám.

 

Nyní hledám něco, co nabije pulzně 12V olověný akumulátor z fotovoltaického panelu při kolísavém svitu. Jde mi o stavy s měkkým zdrojem. Zdroj ovšem může být i v průběhu doby tvrdý - závislost na osvitu. Vstupní napětí 5 - 15V s proudem 1/100 - 1/10 kapacity akumulátoru. Panel lze "doladit" na hodnotu napětí, proudu a daný svit počtem paralelních a seriových segmentů.Funkčně to odpovídá dobijení alternátorem auta. Uvažuji rozdělit system na napěťovou část, kde se bude nabijet kondenzátor na hodnotu U o 1,5V vyšší než U baterie s limitací 15V pomocí komparátorů. Vhodné by byly i vlastnosti zapojení pro udržovací nabijení. Proudová část by byla "klasická PWR regulace s 555" se spínáním FETem do baterie. Konzultováno na www.ebastlirna.cz.

 

Sada neodymových magnetů pro lineární generátor.

 

Nákres, jak by měl vypadat v reálu lineární generátor. Prvotní návrh. Toto nefunguje ale dobře.

 

Aby zařízení pracovalo efektivně, je nutné obvod cívky "proklemovat" magnety přes jádro. Tj cívka s magnety uzavírá magnetický obvod a cívkou tedy teče proud s napětím. Pro menší frekvence stačí jádro z magneticky "měkkého" materiálu. Mezera mezi magnety a polovými nástavci musí být co nejmenší.

 

Zde je již obvod v nosné části ze dřeva. Jádra cívek jsou silnější hřebíky uhnuté do "U". Na jádrech jsou cívky z Cu lakovaného drátu o vhodném průměru. V "U" ze dřeva a cívek, se pohybuje blok magnetů. Vzdálenost os magnetů odpovídá vzdálenosti os cívek. Liché řady magnetů jsou orientovány opačně proti sudým řadám. Jedná se vlastně o rozvinutý krokový motor. Z podobných bloků chci později sestavit optimální generátor k membránovému PM. Takový malý Maglev obráceně.