Bez pístu

    Běžně se tato stránka zabývá stroji s pístem, jak jako základním hnacím prvkem, tak i prvkem v pomocných zařízeních. Protože ale mnoho lidí nevěří pokusům p. P.Šedého, inspiroval jsem se na jeho blogu poznámkou p. Elixe o přímém využití kinetické energie vody. Hnací jednotkou je zde ohřívaný kotel s dnes již téměř neznámým zařízením. Jedná se o parní injektor(chloptač)cs.wikipedia.org/wiki/Injektor. Schéma je velmi zjednodušeno a jsou uvedeny dvě varianty.

Zde je přímý výstup z injektoru na turbínu. Pára přes trysku nasává vodu a kondenzuje v ní. Pará proudí velkou rychlostí a kinetickou energii předává vodě. Voda proudí velkou rychlostí k turbíně a roztáčí ji. S turbínou je spojen el. generátor. Generátor nabijí baterii, nebo přes regulaci napájí externí spotřebič. Na baterii je připojeno čerpadlo doplňování vody do kotle. Šlo by použít i druhý injektor. Odpadní voda z turbíny a injektoru se vrací mírně ohřátá do zásobní nádrže. Výkon je závislý na tlaku a teplotě páry. Tedy na výkonu kotle. Regulace na výstupu páry redukčním ventilem. Také by tak mohla fungovat parní stříkačka. Jaký to má zádrhel, že to takhle nikdo nepoužívá?

 

Druhý obrázek je skoro stejný. Místo přímého pohonu turbíny injektorem, plníme ale "horní" nádrž. Voda z horní nádrže roztáčí malou vodní turbínu, či vodní kolo. Voda se shromažďuje v "dolní" nádrži. System nepotřebuje k výrobě elektřiny topit. Tedy máme-li dost vody nahoře. Jsou-li k dispozici dva rybniky(velké) za sebou, jedná se o stabilní zdroj a máme docela slušnou přečerpávací elektrárnu. Dolní nádrží může být i vodnatější potok. V případě rybníku nepřehlížíme chovný, případně rekreační význam. A tobogan s parním čerpáním vody hned tak někdo nemá. Pozor, nevhodné pro otužilce!

 

Injektor detalněji. Obrázek z Wikipedie (z Anglické verze-upraveno).

To co umožňuje, aby to fungovalo, je poměr tlaku páry proti tlaku vody za klapkou a poměr průměrů trysek proti průměru potrubí tlakové vody.

Pokud  zařízení "odřízneme" za druhou (kombinovanou) tryskou, můžeme s touto tlakovou vodou i za jistého tlaku páry řezat.

 

Jako turbínu je možné použít Teslovu turbínu, či Peltonovu turbínu. Zajímavý tvar pro možné použití má součást jednoho čerpadla vody.

 

Rychloběžnou turbínu cvičně sestrojil také p. Murín.

 

 

 

 

Profesionálnější provedení peltonovy turbíny. Obrázek z úvodní stránky webu firmy z Itálie, vyrábějící součásti peltonových turbínek. Jedná se o pico hydro provedení, tj. je to na menší výkony. sites.google.com/site/pamorpelton/home. Prodávají i vzorky. Ceník na dotaz posílají.

 

Princip použitý obráceně. Zde dva proudové motory na podvozku z tanku a pomocí trysek přiváděná voda do podtlaku za motory. Zařízení z Maďarska hasí ropný vrt v Kuvajtu. Původní návrh Wolfhart Willimczik viz paromanie.webnode.cz/udalosti/.