Pokusy s offsetovou parabolou

Abych si ověřil koncepci, postavil jsem malý optický koncentrátor. V ohnisku je 5L soudek. Na něm jsem sledoval teplotu. Na boku je připevněn fotovoltaický článek pro dobijení baterie. To zrcadélko s dráty nad tím je optický diferenciální (rozdílový) sledovač jasu - pro každou osu jeden. Je ale závislý na rovnoměrném znečištění obou zrcadel. Součásti lze použít pro motorické natáčení systému pro sledování polohy slunce. Mobilitu zajišťují kolečka z kočárku. :-) Zařízení je dost těžké. Pro ohnisko cca 100mm v průměru je rozměr zrcadélek 60x60x60mm.

Stejné zařízení z jiného pohledu. Zde je dobře vidět šroub elevace s ložisky a načerněná čelní strana soudu.

 

Nová verze nahrazující soudek. Není tam ale ještě automatické doplňování a přívod/odvod vody.

 

Detail zařízení v ohnisku. Jedná se o běžnou sklenici se šroubovacím víčkem. Naplněna je šponami a vodou. Musím doplnit hlavně odvětrávací trubičku, aby se při ohřevu neroztrhla tlakem. Na víčku je další spalík pro snadnější otvírání. Další pokusy plánuji s lineární parabolou - paromanie.webnode.cz/konstrukce/linearni-parabola/

Detail špon ve "vlastním nálevu". Myšlenka také není původní a je převzata z videa Green Power Science. Také by tam šlo dát kovový profil.   

 

Čidlo snímání polohy v detailu. Dvě zrcadla, čtyři fotodiody, dvojitý komparátor, rámeček z textitu. Dráty vedou k vyhodnocovací logice CMOS, či TTL.

Prvotním impulzem je věc z těchto stránek josepino.com/science/simple_sun_tracker . Říkám si, jak to funguje? Je to jednoduché. Fotočlánek dává tak akorát energie k pohonu motorku. Pokud je zastíněn, motor už dál netočí.

 

Menší parabolická zrcadla s odpovídajícím ohniskem můžeme sestavovat do větších celků. Obrázek z andreaweb.blog.cz/0901/solarne-elektrarne. Průměr systemu a ohniskové vzdálenosti zhruba odpovídá poměru 1:1. Lepší je použít poměr 1:3. Výkon v řádech desítek KWh. Nevstupovat ani při zataženém dni do blízkosti ohniska, pokud je parabola otočena v "blízkém" úhlu ke slunci! Koncentruje to v téhle velikosti sakra hodně i infračervené záření(tepelné).

 

Inspirace pro stavbu trochu větší paraboly. Velice pevné otočné uchycení odkudsi z Itálie.

 

Inspirace z vojenství. Mobilní ofsetová fresnelova parabola s krátkým ohniskem, tentokrát pro elektromagnetické záření.

 

Kostra offsetové paraboly 2,5m x 2,5m s ohniskem 3m.

 

Přípravek pro rozměření žeber kostry offsetové paraboly z předcházejícího obrázku.

 

Výtvor ze 4.3.2012. Základ optického koncetrátoru. Ohnisková vdálenost 6metrů. Plocha odrazné plochy 3 čtvereční metry, nebo dvojnásobek. Dřevěné ráhno bude nahrazeno dvojitou trubkou. Provázek nahradím lanky se šponováním na pružinách. Podstavec tvoří rovnoramený kříž. Na koncích chci namontovat kolečka. Bude se to otáčet na středu tohoto kříže. V tomto úhlu je to skoro vyvážené, ale bez zrcadel a "kotle". Horní paleta je pouze nasunuta na vodící trámky a po dokončení by měla zdvojnásobit výkon ohřevu. A raději jsem to zajistil, aby mne to "nefláklo" po hlavě. Instalaci odrazné vrstvy musím udělat za jasné noční oblohy s referenčním bodem na "Polárku"(nemluvím o zmrzlině). Pak je možné "polepit" reflektor velice přesně a nemusím výrobkem vexlovat. Mohl bych možná konkurovat i p. Murínovi. :-) Ale musel bych doladit stativ.

 

Detail konstrukce. Protože jsem neměl kovové úhelníky s otvory, nahradil jsem je hlouhými špalíčky a stáhl nábytkovými vruty. Taky se to nechá stáhnout přes závitové tyče, podložky a matice. Sklon drží dva vratové panty pro větší zatížení. Střed kříže, kde je dlab, je zajištěn opět špalíkem. Zde bude osa otáčení. Špalík je vidět vpravo uprostřed pod trámkem. Rovnoběžné trámky umožňují posuv těžište po převrtání pantů na jiné místo. O zadní příčný trámek bude opřeno zařízení elevace.

 

Boční detail s uchycením ráhna. Také jsou dobře vidět trámky pro doplnění druhou paletou na dvojnásobný výkon. Konstrukce ráhna je podobná, jako konstrukce odlehčených krovů. Dvojitá trubka pro přívod a odvod bude uchycena trochu jinak.