Výměník

   Po zhlédnutí inspirativního článku o vyviječi páry p. Milana na blogu p. Šedého jsem se konečně dopracoval k chybějícímu článku pro výrobu nejen páry, ale i teplejší užitkové vody. Protože profi výměníky jsou docela drahé, hledal jsem náhradu s přiměřenou cenou.

Detaily konstrukce zde: paromanie.webnode.cz/konstrukce/kotel/

 

Tohle je tedy ono. V rouře ke komínu, hned za kamny, je stočený nerez vlnovec. Upevnění je dostatečně pevné, jednoduché a rozebiratelné. Na vlnovec je přímo napojena akumulační nádrž pomocí odolných autogenových, či plynových hadic. Jsou typovány na 20 Barrů = cca 20 "atmosfér", což pro naše použití s horkou parou do 10 Barrů by měly přežít s rezervou.

 

Kdo nestaví parní stroj, může si zatopit, uvařit si jídlo a současně ohřát užitkovou vodu. Kovovou nádrž(sud) použijeme takovou co seženeme. Na plovákový ventil lze použít i upravený rotační ventil p. P. Šedého. Plovákem může být kus pemzy(vyzkoušeno). Kamna s příslušenstvím, vodovodní baterii a umyvadlo mohou být i zánovní. To je lepší koupit, než si to vše sami vyrábět a je to i rychlejší. Vodomilové si jistě připojí i sprchu. Vodu, například dešťovou sbíráme z okapů, tedy pokud nemáme jiný zdroj. Zásobní nádrž lze také přihřívat lineární parabolou, jak přímo, tak přes další výměník. Zařízení není závislé na elektřině! Zde jen taková jednoduchá kresba pro inspiraci.

 

Z konstrukce výměníku je odvozeno tohle. Stabilní mobilní vařič na malé kartuše. Stojanem je vyřazený vzduchový filtr z nákladního auta. Ve víku kbelíku je otvor pro průchod od ventilu k hořáku a několik menších otvorů pro přívod vzduchu. Víko nesedí příliš těsně a je tak odvětrán prostor s kartuší. Vařič sestává ze dvou rozšroubovatelných částí. Okolo hořáku je ochraný "límec" omezující vliv větru a slouží současně i jako držák pánve.

 

Zde je pohled z druhé (spodní) strany. Je vidět ventil a držák kartuše.

 

A takhle to vypádá s pánví. Stačí zažehnout plyn, rozpustit trochu sádla, másla, či přilít olej a kuchařské orgie nechť začnou.

 

Zde vidíte nástavec s papiňákem. Po záměně s pánví použijeme hliníkový límec pro nastavení výšky ponoru tlakového hrnce v horké zoně. Horké spaliny uníkají nepřesným otvorem v kbelíku a okolo límce. Za pákou otvírání je vidět připravené téčko pro vstup vody a výstup páry místo jednoho pojistného ventilu. Bez obav. Jsou tam ještě další dva jistící prvky. Na přivrácené straně je možné namontovat další "té" pro výměník z vlnovce a ten zavést pod t. hrnec nad hořák. Kbelík zde funguje jako směrovač tepla. Posledním bezpečnostním prvkem je víko tlakového hrnce, tj. létající pojistka. Pozor na hrnce s obvodovou těsnící gumou ve víku. Guma má větší adhezi(přilnavost) k hrnci a tak tady zvyšuje tlak, který donutí víko opustit původní polohu.

 

Obrázek vzduchového filtru z Volva. Lze požít ale libovolný filtr z jakéhokoli většího náklaďáku.

 

Zde filtr s torzem barové židle použitý jako sedátko. Těsnění gumového okraje zamezuje zklouznutí. Tlakový hrnec použit na uvaření brambor ve slupce se standartním vařičem Meva.