Nádoba s plovákem

K tomu, aby šlo přůběžně doplňovat kotel vodou, potřebujeme nejen tlakovou vodu, ale i zařízení udržující hladinu na správné úrovni. Dá se to řešit opět několika cestami. Zde je použití plováku ve "studené" nádobě. Záměr byl neutopit plovák v bublinkách páry, aby systém "nepřetekl". Nenechte se mýlit modrou barvou. Voda v chladné nádobě má teplotu těsně pod bodem varu za daného tlaku. Plovák by to měl dlouhodobě vydržet.  

 

 

Studená nádoba v pokusném provedení. Vpředu trubka vstupu tlakové vody a kratší trubka vyrovnávání tlaku páry. Podobným způsobem lze vyrábět válce parních motorů(ovšem z kovů) - viz p. Harník

 

   Protože většina parostrojníků začíná používat papiňák coby kotel, přináším obrázek se zařízením automatického čistě mechanického udržování hladiny(vlevo) a připojení výměníku/vyviječe(vpravo). Jde o finální provedení a obě úpravy nyní testuji. Předpokládaná odolnost 10barů(ne těch s alkoholem) a cca 200°C, což vysoce převyšuje odolnost tl. hrnce. Materiál osy ventilu je nerez v trubce z mosazi. Vše ostatní může být z hliníku, nerezu, či mosazi.

 

A reálné provedení. Zde je to ovšem opačně oproti montáži v tlakovém hrnci.

   Udržování hladiny využívá principu rotačního ventilu a je celé kovové. Přívodní trubka vody do hrnce je ohnuta v úhlu 90° vodorovně s hladinou vody. Na této trubce je druhá volně otočná s plovákem a protizávažím. Obě tyto trubky jsou vzájemně příčně svrtány vhodným průměrem vrtáku tak, aby se při určité úrovni hladiny otvory uzavřely. Průměr svrtání definuje úhel zavírání a rychlost doplňování. Při poklesu se otvory opět otvírají. Funguje to ouplně stejně, jako u páry. Výstup páry můžeme vynechat, pokud je proveden jinak. Při varu navíc plovák "zakmitává" a je tedy neustále v pohybu. V zobrazené poloze je plovák při nízké hladině stabilní a voda proudí do nádoby. Stoupá-li voda, stoupá i plovák a protižávaží se zanořuje. Tak se přivírá vstup vody. Zařízení se tedy "houpe" na přívodu. Přívodní voda musí mít vyšší tlak, než je tlak v nádobě. Nevhodné pro tvrdou vodu!

   Pravá část předvádí princip oddělení vodní a parní strany a umožňuje připojit vyviječ druhým otvorem tl. hrnce. Oproti p. Milanovi používám navíc ve spodní části trubky omezovač zavzdušnění parou. Odvzdušnění není zakresleno. Stejný princip jako v paromanie.webnode.cz/konstrukce/kotel/ u paralelního řazení lahví od plynu.

 

Po přehodnocení, ohledně ceny dílů pro napojení parního vyviječe na tlakový hrnec, jsem dospěl k názoru, že bude levnější celou tuto část vyrobit. Věc se zkomplikovala hlavně po použítí odvzdušňovací nádoby. A abych nemršil materiál, první dva prototypy modulu jsou vyrobeny ze smrkového dřeva, třetí z dubového a teprve čtvrtý je kovový. Kruhové osazení nádobky jsem dopiloval ručně. Tak jsem byl schopen za jediný večer odladit proporce, detaily a postup výroby. Konečná verze je plánována z duralové tyče o průměru 30mm a sjedu ji na soustruhu.

 

A zde realita. Tlakový hrnec "utopený" ve správné výšce v horké zoně směrovače tepla (kov. kbelíku). Výška donastavena hliníkovým límcem. Místo kupovaných "téček" hranatý plný mosazný profil vrtaný viz předchozí kresba. Upevněno k víku hrnce provrtaným víčkem 3/8" s Al-podložkou. Pojistný ventil na vstupu páry jako dekorace a orientační prvek. Nad ním výstup odvzdušnění a vlevo naproti výstup vody s opletenou hadicí. Vše doplněno vsuvkami 3/8" pro připojení vlnovce převlečnými maticemi. Zpětné klapky nebudou použity. Celková výška bez trubičky v tl. hrnci 200mm. výška modulu 100mm. Délka trubičky odpovídá výšce použitého hrnce. Plechovka nahoře slouží jako zásobník. Zjistil jsem, že všechny tlakové nádoby od sprejů mají stejný průměr pertlování u roprašovače. Je to malinko menší, než 3/4 závit. Pokud tedy na soustruhu vytvoříme přesný protikus s nepatrným vybráním(něco jako mělký inverzní pístní kroužek), je možné to smontovat,  pokud modul zmrazíme a nádobku ohřejeme. Jde to lehce sesadit dohromady, horší je to s rozebráním! Nezapomeneme proto osadit trubičku nastavující výšku hladiny. Nemusíme čekat ani na mráz. Stačí mít mrazák a plynový hořák. Nádobka je u pertlování vyvrtána trubkovým vrtákem. Pozor při této operaci. Sprej musí být zcela prázdný. Většina obsahů je hořlavá, tak ať vás to nesežehne. A pokud to prubnete po mě, předpokládám ,že máte rozum a tedy to děláte na vlastní riziko.

 

Tohle je detail modulu(opět prototyp), který drží plovák. Vpravo horní přívod tlaková voda, vpravo dole výstup páry a naproti vlevo upravený originál ventil z tlak. hrnce(silnější pružinka). Až to bude kovové, přidám tlakoměr či teploměr na parní větev.