Kotel

     Neméně důležitý díl parního motoru. Provedení kotle určuje celkový výkon a prvotní účinnost. Jako dostupné se nám nabízejí různé kanystry, soudky a tlakové lahve. Tlakové lahve mají sice vinikající tlakovou odolnost, ale také velkou tepelnou setrvačnost a malý poměr plášť/objem. Nehodí se také pro ohřívání na běžných kamnech a nedoporučují se úpravy konstrukce s ohledem na pnutí v materiálu. Pokud tl. lahev použijeme, ohřívame ji přímo, a to jen do místa, kam sahá minimální hladina vody. Pro zvýšení výkonu je možné nádoby řadit paralelně a možné řešení je na obrázku. Vedení I. přivádí vodu a vedení II. odvádí páru. Tato sestava může být "automatizována externím ventilem pro udržování hladiny vody. Obě vedení je vhodné tepelně izolovat od okolí.

Reálné provedení plynových lahví paralelně s hranatými profily.

 

Jak ale napojit hranatý kousek na kulatý. To vyřešili již technici u Apola13. Zde jedna z variant i pro tlakové a tepelné zatížení.

 

Námět pro nádobu doplňování vody s plovákem(viz nádoba s plovákem), nebo malý kotel v prvotní představě. Po úpravě i jako setrvačník. Pokud by tam byla vnitřní příčná žebra a s náplní vody, mohl by to být dynamický setrvačník. Je to dost šílené?

 

Kotle pro různá použití. Je to taková studie vlastností, pro použití v různých podmínkách a efektivity přenosu tepelné energie.

 

Pro prvotní pokusy máme na výběr. Plynová lahev. Autor Milan??

Nebo je libo jinou flaštičku. Asi "kojenecká" ?! 

 

Přetlakový hrnec (papiňák). Tenhle je můj. Stejný typ používá p. Milan, P. Harník a mnozí další.

 

Trochu dražší typ papiňáku využil p. Murín. Hořák má ale standartní.

 

Pokud dáme tohle volně na dno papiňáku, zvýšíme a zrychlíme výrobu páry. Nazýváme to ježek.

 

Kanystr. Pan Šedý ví, i jak bouchá, když to nemá přetlakový ventil.

 

Soudek (asi už prázdný) p. Šedého

 

Ohřev lze realizovat například hořákem či topeništěm. Něco na principu klasické venkovské pece je na www.sobestacnost.cz/modules.php?name=News&new_topic=9. Tady tomu ovšem říkají "raketová akumulační kamna". Ve správné vzdálenosti od topenistě je místo, kde je maximální teplota spalin. Viděl jsem to mnohokrát na našich kamnech, kde roura do komína žhnula asi cca půl metru za kamny v délce asi 30cm. Před tímto a za tímto se roura nikdy "nerozsvítila". V onom místě ohřívaný kotel musí mít dobrou účinnost.


V konstrukcích pana Milana je používám zajímavý výrobek. Je to nerez vlnovec. Pan Milan to používá nejen na přívod a výfuk, ale má tak postavený i parní vyviječ (petrsedyabcd.blog.cz/1208/vyvijec-pary-od-pana-milana) ze srpna 2012. Dost to zrychlí start výroby páry a nahradí to speciální tvary kotle(papiňáku). Tohle je připraveno do roury 120mm. Dřív jsem tomu nevěnoval dost pozornost, protože jsem to považoval za hadici ke sprše s opletem. Když je líná huba.....  Vhodný tvar se mi povedlo stočit na polovičním průměru. Vhodné spirály dosáhneme, pokud stáčíme současně s vlnovcem jednu, nebo dvě gumové hadice s podobným průměrem. Nestáčejte dva vlnovce najednou vedle sebe, pokud nechcete dvojitý návin. Blbě se to odděluje.

 

Tohle je vlnovec již instalovaný do roury. Ty zlatavě zašlé kroužky upevňují vlnovec, aby byl pokud možno stále na svém místě. Jedná se o pevný, třeba mosazný drát vhodného průměru stočený do kroužku. Dva vývody k papiňáku. Jeden přivádí vodu a druhý odvádí páru. Lze to použít i na ohřev užitkové vody ve spojení s akumulační nádrží. Pozor ale. Zařízení snižuje tah komína. Namotané na studený konec rezonátoru a zavedené do izolované krabice, a máme ledničku. Náplní pak nesmí být voda, ale něco nemrznoucího. Aktuálně pozor na metyl!

 

Detail připevnění zvenka. Kdo nechce ohýbat a zamačkávat dráty kleštěmi, může použít ségrovky a podložku.

 

Takhle to vypadá v detailu se segrovkou, vpravo napojení hadice. Zvlnění není ve tvaru závitu, takže to velice dobře drží a těsní. Tímto způsobem lze napojit i páru do rezonátoru. Jen se dá pod vnitřní segrovku vhodný teflonový kroužek na zatěsnění.

 


Inovované napojení tlakové vody(nahoře vpravo) a vývod páry k motoru (vpravo dole) s přetlakovým ventilem(dole vlevo). V hrnci pod modulem je namontován ventil s plovákem pro udržování hladiny.