Ložiska

    K tomu, aby celé zařízení neplavalo v prostoru, potřebujeme ložiska. Protože se ale zařízení nachází v oblasti odstřikující vody, musíme podle toho vybrat i ložiska. Ložiska z oceli(železa) lze použít jen omezeně či vůbec. Tvorba koroze je v takovém prostředí velice rychlá a speciální ložiska jsou drahá. Zde je několik schůdných cest, jak na to.

Ložiska nejen k původnímu účelu, ale ve správném průměru i k uchycení válce. Ložisko p. Šedého lze navíc tlakovat vodou a tak dále snížit mechanické tření i když je trochu pracnější. Ložiska lze použít jak na axiální, tak na rotační pohyb. Funkční rozměr ložiska je vyroben výstružníkem dle postupu p.Šedého.

 

Toto ložisko jsem začal používat, protože mám pístnici duralovou. Otočený princip pístu. Musí se ale smáčet vodou!

 

Mé první pokusy s ložisky. Matice stažené ve špalíku z tvrdšího dřeva. Vpravo dole šikmá ozubená kola z úhlového adapteru k vrtačce, připravená pro náhon ventilu.

 

Kdyby náhodou někdo nevěděl, kde vzít hafo materiálu na ložiska, tak tady je inspirace. Jsou to hotové trubičky různých průměrů. Stačí opatrně odříznout u zkosení. Po světě se toho určitě válí mraky.

Klasická kuličková ložiska. Nejvíce vhodná jsou ty uzavřená kovem. Nemá se co vytavit a nelítá mezi kuličky nepořádek. Na osu setrváku se hodí i jehlová ložiska.

 

 

Ložiska mohou být různá. Tohle je základ malého soustruhu.

 

Tady je to již připevněné a osazené na konci zleva i sklíčidlem z vrtačky. Ten trámek pod tím je lože posuvu.